Flesz-Fakty
Mambo Open Source jest jednym z najlepszych obecnie systemów CMS (zarządzania treścią witryn). Tworzenie i prowadzenie witryny z Mambo jest łatwe. Jeśli zamierzasz stworzyć własną witrynę, wybierz Mambo. Mambo jest właśnie dla Ciebie!
Często zadawane pytania PDF Drukuj E-mail
Napisa Administrator   
poniedziałek, 11 październik 2004
Id do
Często zadawane pytania
FAQ - Licencja Mambo
Zastrzeżenia

1. Na jakiej licencji upowszechniany jest Mambo?

Mambo jest upowszechniany na GNU GPL. Kopia licencji znajduje się w Twoim pakiecie dystrybucyjnym. Możesz ją również znaleźć pod adresem: http://www.fsf.org/licenses/gpl.html. Nieoficjalne tłumaczenia możesz znaleźć pod adresem http://www.fsf.org/licenses/translations.html.

2. Kto posiada prawa autorskie do Mambo?

Prawa autorskie do Mambo należą do Miro International Pty Ltd. W Miro powstał oryginalny Mambo, Miro skupia autorów projektu i nadal czynnie go rozwija.

3. Czy istnieją jakieś ograniczenia w wykorzystaniu Mambo?

GNU GPL daje Ci swobodę wykorzystywania oprogramowania do jakiegokolwiek celu.

4 . Pobieram opłaty za Mambo. Czy mogę?

GPL pozwala swobodnie dysponować programem, także pobierać opłatę za rozpowszechnianie jego kopii.

Jeśli rozprowadzasz kopie programu, niezależnie czy gratisowo, czy za opłatą, musisz udzielić nabywcy wszelkich tych praw, jakie Ty posiadałeś.

Kiedy ludzie mają na myśli "sprzedaż oprogramowania", z reguły wyobrażają sobie to tak, jak robi to wiekszość firm: czynią oprogramowanie raczej prawnie zatrzeżonym niż wolnym. Aby uniknąć niejasności: możesz pobierać opłaty za dystrybucję oprogramowania i inne związane z nim usługi. Mozesz nawet sprzedawać oprogramowanie dla zysku pod swoją własną nazwą. Dopóki jądro programu jest sprzedawane wraz z kodem źródłowym oraz innymi pakietami chronionymi przez GPL, to wszystko jest legalne. Nie możesz jednak pobierać opłaty za samo oprogramowanie, bo nie Ty je stworzyłeś, bo Mambo jest wolne. Co więcej - nawet jeśli ktoś zapłacił Ci za kopię oprogramowania - licencja GPL daje mu takie same prawa, jakie Ty posiadałeś: może on również rozprowadzać dalej oprogramowanie zarówno za opłatą, jak i bez.

5 . Usunąłem ze stopki notę prawną "powered by Mambo, Copyright Miro etc"

Możesz tak uczynić, choć mamy nadzieję, że zachowasz tę notę, aby oddać cześć autorom.

6. Chcę usunąć noty o prawach autorskich ("copyright ") z kodu źródłowego?

Nie możesz! Musisz zachować wszystkie noty stwierdzające prawa autorskie oraz podziękowania dla autorów i informacje o tym, na czyich opracowaniach bazuje kod źródłowy, jeśli się w nim takie znajdują.

7. Mambo objęte jest licencją GPL. Czy zawartość mojej witryny działającej na Mambo jest także objęta warunkami licencji GPL?

Nie. Prawa autorskie i licencja Mambo nie obejmują zawartości, jaką tworzysz, używając Mambo. GPL nie obejmuje działań innych niż kopiowanie, rozprowadzanie i modyfikowanie - nie mieszczą się one w jej zakresie. Używanie programu nie jest poddane ograniczeniom, a produkty powstałe w wyniku używania programu są objęte licencją tylko wtedy, gdy ich treść stanowi pracę opartą na programie.

8. Zmodyfikowałem kod Mambo na potrzeby swej witryny. Czy muszę oznaczyć te modyfikacje komentarzem i upowszechnić je?

GPL pozwala dokonywać modyfikacji w oprogramowaniu wykorzystywanym dla własnego użytku bez obowiązku oznaczania zmodyfikowanych fragmentów i upowszechniania ich, czy np. powiadamiania autorów.

9. Zmodyfikowałem kod źródłowy pakietu dystrybucyjnego Mambo. Czy muszę upowszechnić tę dystrybucję na warunkach GPL?

Tak. Jeśli rozprowadzasz kopie programu, niezależnie czy gratisowo, czy za opłatą, musisz udzielić innym wszelkich praw, jakie sam miałeś, a więc na warunkach licencji GPL Musisz również zapewnić otrzymanie kodu źródłowego (lub możliwość otrzymania). Możesz, oczywiście, wprowadzić w zmienionych skryptach do nagłówków informacje o swoich prawach autorskich. W takim przypadku musisz jednak w kodzie źródłowym wyraźnie oznaczyć komentarzem zmodyfikowane fragmenty.

10. Napisałem komponent, moduł, szablon dla Mambo. Czy muszę rozprowadzać go na warunkach GPL?

Nie! GPL pozwala rozwijać oprogramowanie i rozprowadzać rozszerzenia na takich warunkach, na jakich chcesz je rozprowadzać. Możesz wybrać dowolną licencję.

11. Napisałem komponent, moduł, szablon dla Mambo i rozprowadzam je na licencji GPL, pobierając opłatę. Witryny, które zakupiły ode mnie oprogramowanie, rozprowadzają je bezpłatnie.

Jeżeli ktoś nabył od Ciebie odpłatnie oprogramowanie na warunkach GPL, to nabył również prawo rozprowadzania tego oprogramowania za opłatą bądź bez. Zastrzeżenie, że zakupione oprogramowanie nie może być upowszechniane nieodpłatnie byłoby naruszeniem warunków GPL

12. Zakupiłem kopię Mambo, w której usunięto stwierdzenia o prawie autorskim?

Może inne produkty rozprowadzane na warunkach GPL są tak dostępne, Mambo nie.

13. Wiem, że ktoś narusza warunki Mambo GPL. Co powinienem zrobić?

Powiadom nas o tym. Wszystkie informacje o naruszeniu Mambo GPL możesz przesłac pocztą elektroniczną na adres: license-violation@mamboserver.com .

14 . Kto może egzekwować przestrzeganie licencji GNU GPL przez korzystających z Mambo?

Tylko właściciel praw autorskich, Miro International Pty Ltd, może występować w obronie swoich autorskich praw własności. Jeśli członkowie zespołu twórców Mambo spotkają się z naruszeniem GPL lub będą świadomi naruszenia GPL, mogą oczekiwać od Miro podjęcia niezbędnych działań w obronie ich praw własności. Miro traktuje autorskie prawo własności z powagą i będzie w razie potrzeby występować na drogę sądową w ich obronie.

15. Witryna X używa oferowanego przeze mnie, ale upowszechnianego nie na licencji GPL komponentu, modułu, szablonu bez mojego pozwolenia w tej licencji. Czy możecie mi pomóc w rozwiązaniu problemu?

Jeśli nie dzieje się to w granicach naszej odpowiedzialności za Mambo, jesteśmy skłonni podjąć się roli pośredników w załatwieniu sprawy. W większości przypadków takie sytuacje powstają z niezrozumienia warunków licencji i mogą być załatwione polubownie. Wyślij na adres to license-violation@mamboserver.com e-mail z informacją o szczegółach naruszenia swoich praw autorskich i z upoważnieniem dla Miro do wystąpienia w tej kwestii w Twoim imieniu.Copyright 2000 - 2004 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.